• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Awarie hydrauliki siłowej. Najczęstsze problemy i usterki

Układy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w branży przemysłowej, rolniczej, a także w branży motoryzacyjnej. Za każdym razem pełnią ważną funkcję i są jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Do ich zalet możemy zaliczyć m.in. prostą, ale bardzo efektywną budowę i wysoką jakość wykonania, która sprawia układy hydrauliczne uznawane są za niezawodne i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niestety, zdarza się, że nawet one ulegają awarii. Z jakimi problemami możemy spotkać się najczęściej? I gdzie szukasz pomocy w razie usterki? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Najczęstsze usterki hydrauliki siłowej

Do najczęstszych usterek hydrauliki siłowej zaliczamy m.in. awarię pompy hydraulicznej, która stanowi jedną z najważniejszych części składowych całego systemu. Bezpośrednia przyczyna problemu może wiązać się z uszkodzeniem sprzęgła, elementów tłocznych lub zaworów. Aby dokonać ostatecznej diagnozy, niezbędna jest więc szeroka wiedza i duże doświadczenie.

Inne możliwe przyczyny awarii to spadek ciśnienia oleju, a także nieszczelność, która wpływa negatywnie na pracę całego układu. Ujemny wpływ wywierają także zanieczyszczone filtry, które nie zostały w odpowiednim momencie sprawdzone i wymienione. Na awarię mają wpływ także zanieczyszczone zawory, niesprawne elektryczne czujniki ciśnienia, zużyta pompa zębata, zużycie prowadnic tłoczyska, zanieczyszczona ciecz robocza, czy uszkodzenia uszczelnień.

Należy pamiętać, że usterki hydrauliki siłowej mogą być związane zarówno z nieprzewidzianymi okolicznościami i niską jakością elementów składowych, jak i z niewłaściwą eksploatacją. Kluczem do sukcesu jest więc regularne sprawdzanie stanu danego układu, wczesne wykrywanie uszkodzeń i ich niezwłoczna naprawa.

Hydraulika siłowa – o czym pamiętać?

Na jakie niepokojące symptomy warto zwrócić uwagę? W grę wchodzą praktycznie wszystkie odbiegające od normy sytuacje, z którymi nie mieliśmy do czynienia wcześniej. Wymienić można m.in.:

– spadek ciśnienia,

– wycieki płynów,

– spadek wydajności,

– zaprzestanie tłoczenia oleju,

– zbyt głośna praca układu.

Jak już wspomnieliśmy określenie bezpośrednich przyczyn awarii wymaga doświadczenia, wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Gdzie możesz szukać pomocy? Wiele osób przekonało się, że profesjonalną pomoc oferuje nasz serwis. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych klientów zajmujemy się remontem, naprawą i konserwacją różnego rodzaju urządzeń hydraulicznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i odpowiednim narzędziom możemy poradzić sobie w każdej, nawet wymagającej sytuacji. Już dziś sprawdzać naszą ofertę.