• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Czym są i jak działają siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne to inaczej silniki hydrostatyczne. Mają zastosowanie w wielu różnych branżach, w tym zwłaszcza w przemyśle. Z czego to wynika, a także jak dokładnie one działają? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jak dokładnie zbudowane są siłowniki hydrauliczne?

Jeśli chodzi o ich budowę, to składają się z tłoka, nurnika lub membrany, przy czym ten pierwszy występuje w absolutnej większości z nich. Jest on otoczony przy pomocy uszczelki, która odpowiada za ochronę przed wydostawaniem się cieczy. Istotnym elementem jest też tłoczysko i to właśnie ono odpowiada za przenoszenie energii mechanicznej. Trzeba oczywiście pamiętać, że nawet pomimo łatwej budowy, także i takie silniki mogą ulegać awariom. Możliwa jest jednak naprawa urządzeń hydraulicznych, którą realizujemy również w ramach prowadzonej przez nas działalności.

Jaka jest zasada działania siłownika hydraulicznego?

Jeśli chodzi o zasadę działania, to jest ona prosta tak, jak układy, które go tworzą. Jak wygląda to w praktyce?

– Ciecz pod ciśnieniem kierowana jest do wnętrza cylindra.

– Ciecz napiera na tłok.

– Doprowadza to do ruchu posuwisto-zwrotnego.

– Tłok wraca do wyjściowego umiejscowienia.

Oczywiście praca poszczególnych siłowników hydraulicznych może nieco się między sobą różnić, generalnie jednak ewentualne różnice są naprawdę niewielkie.

Gdzie stosuje się siłowniki hydrauliczne?

Wiemy już jak, jak są zbudowane oraz jak działają. Gdzie jednak używa się ich najczęściej? Jeśli chodzi o branże, to jest to przede wszystkim budowlana, w przypadku której montowane są one w dźwigach, w których służą do podnoszenia ramion. Sprawdzają się też w branży górniczej, a także hutnictwie i rolnictwie.  Zakresów zastosowań jest jednak o wiele więcej, co doskonale pokazuje, jak duża jest ich popularność.

Siłowniki hydrauliczne to prosta budowa i szerokie zastosowanie. Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się ich produkcją, a także serwisowaniem i renowacją, to koniecznie się z nami skontaktuj. Swoją ofertę kierujemy do właścicieli różnych branż.