• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Jak dobrać ślimaki do pomp śrubowych?

Pompy to urządzenia, które wykorzystywane są w bardzo różnych celach. Często muszą one pracować w trudnych warunkach i to przez wiele godzin. Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór pompy do środowiska jej pracy, a także wykonanie jej na bazie odpowiednich materiałów. Jednym z rodzajów pomp pracujących często właśnie w takich ciężkich warunkach są pompy śrubowe, nazywane także ślimakowymi. Są one stworzone do przepompowywania właściwie każdego rodzaju cieczy, nawet bardzo gęstej albo zawierającej elementy stałe. Gdzie dokładnie takie pompy śrubowe są stosowane i jak dobiera się do nich ślimaki? Zastanówmy się dziś przez chwilę nad tym tematem.

Pompy śrubowe — zasada działania

Pompa śrubowa, zwana także ślimakową to rodzaj pompy wyporowej.  W pompie tej wirnik w kształcie ślimaka o bardzo wydłużonym skoku – tak zwany rotor, który wykonywany jest bardzo często ze stali nierdzewnej lub hartowanej — obraca się mimośrodowo w gumowym, sprężystym i nieruchomym elemencie zewnętrznym nazywanym statorem. Obrót wirnika w statorze powoduje zabieranie przepompowywanej cieczy na wlocie i oddawanie jej na wylocie pompy. Sposób, w jaki pompowana ciecz przepływa przez pompę, można określić jako spiralny, ale bez turbulencji i jej ściskania. Warto zaznaczyć także, że pompy śrubowe są typem urządzeń zanurzeniowych, dlatego mogą swoją pracę wykonywać, będąc na dnie zbiornika. Dzięki mocnej obudowie i niezawodnej konstrukcji samego urządzenia pompy śrubowe mogą być z powodzeniem stosowane nawet na bardzo dużych głębokościach, sięgających niejednokrotnie ponad 100 metrów.

Pompy śrubowe – cechy szczególne

Pompy śrubowe charakteryzują się wieloma wyjątkowymi cechami, które powodują, że to właśnie taki rodzaj pomp jest wybierany przez użytkowników, ale także mogą z powodzeniem pracować tam, gdzie inne urządzenia tego typu nie spisują się już tak dobrze. Jakie to cechy?

– Niska wibracja oraz stały przepływ.
– Minimalny wpływ na pompowane ciecze.
– Wyjątkowo cicha praca.
– Dobre właściwości samo zasysania.
– Proporcjonalny stosunek wydajności do prędkości obrotowej.
– Świetna wydajność ssania i wysoka wydajność pompy umożliwiające szybkie pompowanie dużych ilości płynu o różnym stopniu zanieczyszczenia.
– Możliwość zainstalowania pompy w dowolnej pozycji i zmiany kierunku przepływu cieczy.
– Możliwość pompowania cieczy zawierających części stałe o wielkości odpowiedniej dla danej pompy.
– Bardzo duża odporność na obciążenia mechaniczne i agresywne chemikalia, co pozwala na ich stosowanie przy pracy ze wszystkimi rodzajami cieczy.
– Możliwość przepompowywania cieczy o wysokiej lepkości.
– Możliwość wykonania urządzenia w różnych wersjach i z różnych materiałów.
– Ciśnienie pracy do 16 bar, a w wersjach specjalnych nawet więcej.
– Długa żywotność osiągana dzięki brakowi tarcia między wirnikiem a wewnętrzną stroną obudowy pompy.

Pompy śrubowe – zastosowanie

Wspomnieliśmy, że pompy śrubowe mogą pracować w bardzo trudnych warunkach oraz z cieczami właściwie każdego pochodzenia, także takich zawierających elementy stałe, takie jak piasek. Jednak gdzie w praktyce pompy śrubowe mogą być stosowane? Odpowiadając na to pytanie, można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z cieczami – i to różnego rodzaju. Zatem pompy te spotkać możemy przemyśle chemicznym, maszynowym, kosmetycznym, spożywczym, stoczniowym, petrochemicznym, ale także w garbarniach, browarach i gorzelniach, w budownictwie czy przemyśle wykorzystującym farby i lakiery, a nawet w ochronie środowiska.

Pompy śrubowe – jak dobrać do nich ślimaki

Oczywistym jest, że na parametry i konkretne zastosowanie pompy śrubowej bardzo duży wpływ ma dobranie odpowiedniego ślimaka, czyli głównego elementu działania pompy. Jednym z takich głównych parametrów technicznych takiego urządzenia jest jego wydajność, pokazująca, ile płynu pompa może przepompować w określonym czasie. Właśnie ta liczba w największym stopniu zależy od długości ślimaków i ich liczby. Jak się bowiem okazuje, chociaż większość modeli wspomnianych pomp jest wyposażona w pojedyncze urządzenie śrubowe oraz przeznaczona do użytku domowego, to bardziej profesjonalne pompy przemysłowe mogą mieć strukturę składającą się z dwóch, a nawet więcej ślimaków. Poza tym dobierając ślimak do pompy, warto zastanowić się nad tym, jaki typ i rodzaj cieczy będziemy pompować, w tym szczególnie warto określić jej pH, lepkość i temperaturę. Dobre określenie tego, czego wymagać będziemy od pompy, pozwoli nam dobrze ją wybrać i cieszyć się jej działaniem przez długi czas.