• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Jak sprawdzić czy pompa hydrauliczna wymaga regeneracji?

Pompa hydrauliczna to urządzenie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu maszyn, w tym maszyn rolniczych narażonych na szczególnie intensywną eksploatację. Pompa spełnia też ważne funkcje w układzie hydraulicznych maszyn, a wszelkie uszkodzenia mogą powodować ich unieruchomienie. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zdiagnozowanie uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na zakłócenie produkcji.

Objawy usterki pompy hydraulicznej

Pompy hydrauliczne to urządzenia pracujące często w dużym natężeniu oraz trudnych warunkach. To oznacza, że są narażone na wiele czynników mogących powodować ich uszkodzenie i szybkie wyeksploatowanie. Przyczyn awarii pomp hydraulicznych może być wiele. Jedną z nich jest zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych. Do awarii może też dojść po zablokowaniu zaworów na skutek zamarznięcia wody w zaworach lub z powodu zbyt niskiego poziom oleju w zbiorniku.  Groźna dla prawidłowego funkcjonowania pompy może być nieprawidłowa filtracja. Jeśli olej zostanie zanieczyszczony to może dojść do uszkodzenia łożysk ślizgowych.

Na czym polega regeneracja pompy hydraulicznej?

Decyzję o wymianie pompy hydraulicznej lub jej regeneracji może podjąć specjalista na podstawie oględzin i wykonaniu określonych czynności, które pozwolą na ocenę stanu faktycznego pompy. Należy, więc zmierzyć ciśnienie, wydatek energetyczny i temperaturę, w jakiej działa urządzenie. Ciśnienie można zmierzyć przy pomocy miernika. Pomiar powinien być wykonany jak najbliżej pompy, aby wyeliminować wpływ takich części jak zawory, czujniki i dzielniki. Najważniejsze dla podjęcia decyzji o regeneracji pompy jest przeprowadzenie testów na stanowisku diagnostycznym. Jeśli diagnostyka wykaże, że planowane działania zwiększą wydajność urządzenia można podjąć decyzję o jej regeneracji.