• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Jak uszczelniać rozdzielacze hydrauliczne?

Uszczelnianie rozdzielaczy hydraulicznych to kluczowy element w utrzymaniu sprawności układów hydraulicznych. Zapobiega to przeciekowi płynu hydraulicznego, co może prowadzić do awarii maszyn i kosztownych napraw. W niniejszym wpisie przedstawiamy trzy popularne metody uszczelniania rozdzielaczy hydraulicznych oraz ich zalety i wady.

Wybór odpowiedniego materiału uszczelki

Podstawowym krokiem w procesie uszczelniania rozdzielacza hydraulicznego jest wybór odpowiedniego materiału uszczelki. Materiał ten musi być odporny na działanie płynów hydraulicznych, wysoką temperaturę oraz ciśnienie. Najpopularniejsze materiały stosowane w uszczelkach to gumy syntetyczne, takie jak NBR (kauczuk butadienowo-nitrylowy), FKM (kauczuk fluoroelastomerowy) czy EPDM (kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy). Każdy z tych materiałów posiada swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że są odpowiednie do różnych zastosowań. 

Nasza firma zapewnia nie tylko sprzedaż i naprawę pomp śrubowych czy silników SOK, ale również wsparcie w zakresie uszczelniania rozdzielaczy hydraulicznych, dlatego zapraszamy do kontaktu. 

Montaż i demontaż uszczelek

Poprawny montaż i demontaż uszczelek jest niezwykle ważny dla utrzymania szczelności rozdzielacza hydraulicznego. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnie styku uszczelki i rozdzielacza, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na szczelność połączenia. Następnie, stosując odpowiednią siłę, należy zamontować uszczelkę w miejscu przeznaczonym przez producenta. Ważne jest również, aby podczas demontażu uszczelek zachować ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni styku, co mogłoby prowadzić do problemów z uszczelnieniem w przyszłości.

Zastosowanie dodatkowych środków uszczelniających

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie dodatkowych środków uszczelniających, takich jak taśmy teflonowe czy pasty uszczelniające. Taśmy teflonowe są cienkimi pasmami materiału wykonanego z politetrafluoroetylenu (PTFE), który jest odporny na działanie wysokich temperatur i płynów hydraulicznych. Taśmy te są nawijane wokół gwintów i złączy hydraulicznych, tworząc dodatkową barierę przed przeciekami. Pastę uszczelniającą można natomiast nałożyć na powierzchnie styku uszczelek i rozdzielaczy, zwiększając tym samym szczelność połączenia.