• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Jak zbudowane są agregaty hydrauliczne?

Agregaty hydrauliczne to nieodłączny element wielu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle, budownictwie, rolnictwie oraz transporcie. Ich zadaniem jest dostarczenie odpowiedniego ciśnienia i przepływu oleju hydraulicznego do siłowników, zaworów i innych elementów systemu hydraulicznego. 

Podstawowe elementy agregatu hydraulicznego

Agregat hydrauliczny składa się z kilku podstawowych elementów, które współpracują ze sobą w celu zapewnienia odpowiedniego przepływu oleju hydraulicznego oraz generowania siły napędowej. Pierwszym z nich jest zbiornik oleju, który magazynuje płyn roboczy i zapewnia jego stały dopływ do układu. Następnie mamy pompę hydrauliczną, która tłoczy olej pod wysokim ciśnieniem do układu sterowania oraz silnika hydraulicznego.

Kolejnym ważnym elementem jest zawór sterujący, który pozwala na regulowanie przepływu oleju oraz kierunku jego przepływu, co umożliwia kontrolowanie ruchu maszyny. Warto również wspomnieć o filtrach oleju, które mają za zadanie oczyszczać płyn roboczy z wszelkich zanieczyszczeń, co przedłuża żywotność układu hydraulicznego. Ostatnim istotnym elementem są silniki hydrauliczne wolnoobrotowe, które zamieniają energię płynu roboczego na energię mechaniczną.

Zasada działania agregatu hydraulicznego

Agregat hydrauliczny działa na zasadzie przetwarzania energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Silnik napędza pompę oleju, która zasysa olej hydrauliczny ze zbiornika i tłoczy go pod wysokim ciśnieniem do układu hydraulicznego. W miarę jak olej przepływa przez system, oddaje swoją energię siłownikom i innym elementom, które wykonują pracę mechaniczną. Następnie olej powraca do zbiornika, gdzie jest oczyszczany i chłodzony przed ponownym wykorzystaniem. Cały proces odbywa się w zamkniętym obiegu, co gwarantuje efektywność i niezawodność działania agregatu. 

Agregaty hydrauliczne są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu. W budownictwie używane są m.in. w maszynach do robót ziemnych, dźwigach czy betoniarkach. W rolnictwie znajdują zastosowanie w traktorach, kombajnach czy prasach do słomy. W transporcie wykorzystywane są w systemach wspomagania kierownicy, hamulców czy zawieszenia.