• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Jakie są najczęstsze awarie pomp hydraulicznych?

Pompy hydrauliczne są niezbędnym elementem wielu maszyn i urządzeń przemysłowych. Pomimo swojej niezawodności, mogą ulec awarii, co może prowadzić do poważnych problemów w funkcjonowaniu całego systemu. 

Uszkodzenie uszczelek i wycieki oleju

Jednym z najczęstszych problemów związanym z pompami hydraulicznymi są uszkodzenia uszczelek oraz wycieki oleju. Uszkodzenie uszczelek może prowadzić do obniżenia wydajności pompy, a także do przecieków oleju na zewnątrz urządzenia. Wycieki oleju mogą być nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także powodować ryzyko pożaru. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie stanu uszczelek oraz wymiana zużytych elementów. W przypadku stwierdzenia wycieku oleju, należy natychmiast zidentyfikować źródło problemu i usunąć przyczynę.

Zużycie mechaniczne elementów pompy

Drugim częstym problemem są zużycia mechaniczne elementów pompy, takich jak łożyska, wały czy korpusy. Pompy śrubowe oraz pompy IMO są narażone na zużycie związane z długotrwałą pracą w trudnych warunkach przemysłowych. W miarę upływu czasu, elementy te mogą ulec zużyciu, co prowadzi do spadku wydajności pompy i możliwości jej awarii. Aby zapobiec takim problemom, należy regularnie kontrolować stan mechaniczny pompy oraz wymieniać zużyte części na nowe.

Zanieczyszczenie układu hydraulicznego

Trzecim istotnym problemem jest zanieczyszczenie układu hydraulicznego, które może prowadzić do awarii pompy. Zanieczyszczenia mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak kurz czy piasek, które dostają się do układu wraz z olejem hydraulicznym. W wyniku tego, mogą powstawać zatory, które utrudniają prawidłowe działanie pompy oraz prowadzą do jej przegrzewania i uszkodzeń. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy stosować odpowiednie filtry oleju oraz regularnie kontrolować czystość oleju hydraulicznego.