• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Jakie zastosowanie mają pompy śrubowe?

Pompy śrubowe to niezawodne i wydajne urządzenia stosowane w różnych branżach. Zasada ich działania opiera się na przemieszczaniu cieczy za pomocą dwóch lub więcej wirujących śrub. W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniom pomp śrubowych oraz dlaczego warto je wybrać do swoich instalacji.

Zastosowanie w oczyszczaniu ścieków i zarządzaniu wodą

Pompy śrubowe znajdują zastosowanie w sektorze wodno-komunalnym. Wykorzystywane są w oczyszczalniach ścieków do transportowania ścieków, osadów i wody. Ich niezawodność sprawia, że są istotnym elementem infrastruktury wodnej. Są również używane do przemieszczania kauczuku, tłuszczu oraz innych substancji o dużych rozmiarach cząsteczek. W zarządzaniu wodą służą do pompowania wody z rzek i jezior, a także do podnoszenia poziomu wody gruntowej.

Zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym

W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym pompy śrubowe odgrywają kluczową rolę. Wykorzystuje się je do transportowania różnego rodzaju płynów, takich jak syropy, jogurty, kremy czy mleko. Dzięki swojej właściwościom, pompy te są idealne do przemieszczania cieczy o różnej lepkości, bez uszkadzania ich struktury. Są one łatwe w czyszczeniu, co jest niezbędne w tych branżach ze względu na rygorystyczne normy higieniczne. Warto również wspomnieć o zastosowaniach w farmaceutycznym sektorze, gdzie pompy śrubowe są stosowane do transportowania leków płynnych oraz substancji chemicznych.

Zastosowanie w przemyśle naftowym i chemicznym

Kolejnym obszarem zastosowania pomp śrubowych jest przemysł naftowy i chemiczny. W tej branży są używane do przemieszczania ropy naftowej oraz jej produktów przetworzenia takich jak oleje smarowe czy paliwa. Gwarantują nieprzerwaną pracę, minimalizując ryzyko awarii i związane z tym straty finansowe. W przemyśle chemicznym pompy te służą do transportowania chemikaliów o różnej lepkości, takich jak kwas siarkowy czy oleje mineralne.

Podsumowując, pompy śrubowe używane są w wielu sektorach przemysłu. Są niezbędne w takich branżach jak spożywcza, farmaceutyczna, oczyszczanie ścieków, zarządzanie wodą oraz przemysł naftowy i chemiczny. Właściwe wykorzystanie pomp śrubowych może znacznie usprawnić procesy produkcyjne, zmniejszając koszty oraz ryzyko awarii.