• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Poznaj rodzaje złączek hydraulicznych

Złączki hydrauliczne są niezbędnymi elementami wykorzystywanymi do konstrukcji systemów hydraulicznych. Są stosowane do łączenia rur i węży, a także do kontroli przepływu płynów, ponieważ odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego i efektywnego funkcjonowania systemu. Wyjaśniamy, jakie rodzaje złączek wykorzystywane są w hydraulice.

Czym charakteryzują się złączki hydrauliczne?

Złączki hydrauliczne to urządzenia, które są używane do łączenia dwóch lub więcej elementów w systemie hydraulicznym. Są zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości ocynkowanej stali węglowej lub stali nierdzewnej. Tak wykonane komponenty są odporne na korozjęoraz mogą być wykorzystywane w kontakcie z wodą i substancjami chemicznymi.

Dobierając konkretny rodzaj złącza, należy się przede wszystkim kierować rodzajem cieczy jaka ma przepływać przez rury. Niezbędne jest także określenie takich parametrów jak temperatura, ciśnienie i intensywność przepływu strumienia. Złączki wykorzystane są także w silnikach hydraulicznych SOK, przez co stanowią istotny komponent hydrauliki siłowej

Jakie są rodzaje złączek hydraulicznych?

Jednym z najbardziej znanych złączy hydraulicznych jest kolano, które swoim wyglądem przypomina zakrzywioną rurę. Umożliwia on zmianę kierunku przewodów pod różnymi kątami. Czwórnik hydrauliczny posiada aż cztery gwinty i wykorzystywany jest do rozdzielania instalacji. Podobne funkcje pełni trójnik hydrauliczny posiadający trzy gwinty.

Stosowane w hydraulice elementy służą także do zaślepiania końcówek rur. W tym celu stosowane są korki hydrauliczne, które pozwalają na czasowe lub stałe wyłączenie danego przewodu z eksploatacji. Do zmniejszenia średnicy rury stosowane są złączki redukcyjne, które umożliwiają połączenie komponentów o różnych rozmiarach średnic i gwintów.