• Jedyny producent nowych silników typu SOK według dokumentacji technologiczno-konstrukcyjnej pozyskanej z Z.U.O. Hydroster
  • Hala produkcyjna i serwis
  • ul. Kowalska 3, 83-000 Pruszcz Gdański

Zastosowanie planetarnych silników hydraulicznych

Nikogo nie dziwi już stosowanie silników hydraulicznych w urządzeniach i maszynach wykorzystywanych przez większość branży. Jest to bardzo praktyczny i niezawodny sposób na wprawienie w ruch dźwigów, wind, podnośników czy maszyn rolniczych. Dziś dzięki rozwojowi technologii możemy wykorzystywać planetarne silniki hydrauliczne, które zyskują coraz większą liczbę zwolenników, szczególnie wśród miłośników innowacyjnych rozwiązań.

Silnik to podstawowy i najważniejszy element każdej maszyny i urządzenia, które wymaga jakiegoś napędu i rozruchu. Dużą popularnością cieszą się silniki hydrauliczne, które pozyskują energię z cieczy. Są wygodne w montażu, eksploatacji i ewentualnym serwisowaniu. Dzisiaj coraz częściej sięga się po planetarne silniki hydrauliczne, które wyposażono w dodatkowe właściwości, które sprzyjają ich użytkowaniu.

Jak działa planetarny silnik hydrauliczny?

Silnik hydrauliczny wykorzystuje ciecz do pozyskania energii, najczęściej jest to olej hydrauliczny, ale mogą to być też płyny o niewielkiej zawartości oleju. Samo urządzenie wykorzystuje mechanizm zębatkowo-krzywkowy. Największą zaletą tego typu silników jest to, że uzyskują one duży moment obrotowy, ale potrzebują jedynie małych lub średnich prędkości obrotowych. Co więcej, mogą osiągać niewielkie rozmiary, więc zasilają małe maszyny i pojazdy. Użytkownicy za zaletę uważają też możliwość korzystania z różnych płynów w celu zasilenia maszyny. Oleje są uniwersalne i znajdą zastosowanie wszędzie, ale fakt, że można do tego wykorzystać na przykład emulsję olejowo-wodną oraz substancje, które nie są łatwopalne, sprawia, że silniki te znajdą zastosowanie w branżach, gdzie na co dzień niebezpieczne jest stosowanie olejów np. w górnictwie. Planetarny ruch, inaczej określany satelitowym, to mechanizm roboczy, który wprawia w ruch części silnika. Wykazują się zwartą i najczęściej bardzo trwałą konstrukcją. Mimo niewielkich rozmiarów charakteryzują się dużą mocą i płynną pracą. Mogą być przystosowane do obu kierunków obrotu wału (lewego i prawego), a dodatkowo niektóre modele można wyposażyć w hamulec hydrauliczny, co ułatwia kontrolę pracy urządzenia. Dzięki takiej budowie można dopasować je do różnych urządzeń, sprzętów i maszyn. To duża oszczędność środków i szereg możliwości.

Zastosowanie planetarnych silników hydraulicznych

Ponieważ są tak uniwersalne, docenia je każda branża i każdy przemysł. Można znaleźć je w maszynach rolnych i ogrodniczych, takich jak: rozdrabniacze gałęzi, maszyny siekające, rozrzutniki nawozu; maszynach budowlanych: wciągarki, dźwigi, podnośniki; maszynach wykorzystywanych w usługach: owijarki, odśnieżarki, zamiatarki, piaskarki; a także w górnictwie: wiertnicach, napinaczach łańcuchów, windach. Coraz więcej firm decyduje się na ograniczenie swoich inwestycji i często decydują się na zakup regenerowanych planetarnych silników hydraulicznych, które mają dokładnie takie same parametry jak nowe. Należy jedynie korzystać ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że do ich odnowienia wykorzystano najlepszej jakości części i preparaty. To opcja warta rozważenia, która szybko nadaje drugie życie silnikom.